Madeleine Pyk – en samling F769
128
1106730

KAFFEKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Försilvrad mässing. Cylinderformad på tre fötter. Handtag av svärtat trä. Höjd 23 cm.

Bucklor. Lagningar. Sliten försilvring ställvis.