129
1106878

KAFFEKANNA, av Jacob Lenholm (mästare i Stockholm 1827-40), senempire, 1830-tal.

Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
133 - 160 EUR
139 - 167 USD
Klubbat pris
1 800 SEK

Jacob Lenholm fick 1831 tillstånd att tillverka pläter. Försilvrad mässing. Handtag av svärtat trä. Stämplad "I LENHOLM". Höjd 34 cm.

Sliten försilvring.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".