13
1106806

GAB, bestickuppsättning 206 delar, silver, Stockholm 1920-/1930-tal. Rokoko-stil.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 550 - 3 990 EUR
3 740 - 4 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Fiolskaft med mittås. Bestående av:
27 förrättsknivar med stålblad, längd 20,5 cm, totalvikt 1908 gram.
25 förrättsgafflar, längd 18 cm, vikt 1411 gram.
23 matgafflar, längd 19,5 cm, vikt 1676 gram.
12 bordsknivar med blad av stål, längd 19 cm, totalvikt 465 gram.
13 soppskedar, längd 20,5 cm, vikt 919 gram.
18 fiskknivar, längd 22 cm, vikt 1228 gram.
18 fiskgafflar, längd 18,5 cm, vikt 1054 gram.
6 bordsknivar med blad av stål, längd 23 cm, totalvikt 600 gram.
19 salladsgafflar, längd 14 cm, vikt 590 gram.
4 skaldjursknivar med metallblad, längd 16 cm, totalvikt 277 gram.
8 dessertskedar, längd 18 cm, vikt 487 gram.
11 teskedar, längd 13,5 cm, vikt 305 gram.
12 kaffeskedar, längd 12 cm, vikt 212 gram.
6 gafflar, längd 13,5 cm, vikt 197 gram.
3 fruktknivar, längd 18 cm, vikt 100 gram.
1 påläggsgaffel, längd 14 cm, vikt 25 gram.
Medföljer 2 knivar, Möllenborg-Feron från 1871, längd 21,5 cm, vikt 165 gram (räknas inte in i tot. antal bestick).
Fåtal med graverade monogram.

Slitage.