146
1106734

SOCKERTÄNGER, 2 st, en rokoko, en gustaviansk, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
88 - 105 EUR
91 - 109 USD
Klubbat pris
400 SEK

Försilvrad mässing. Den gustavianska stämplad "OAS" möjligen för Olof Åmansson (mästare i Stockholm 1785-1807). Längd ca 13 cm.

Rokokosockertången med spår av försilvring.

Liljevalchs konsthall 6 juni-4 september 2011, "Drömrummet".