156
1125432

DEL AV BORDSPLATEAU, av Caspar Liendenberg (verksam i Stockholm från 1745), 1700-tal.

Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Försilvrad mässing. Stämplad "FÖRSILFV", "MÄSSING", "STOCKHOLM" och "LIENDENBERG" (Caspar Christian L. privilegium av hallrätten att tillverka vissa metallarbeten 11/7 1745, död trol. 1768, änkan, död 1782, fortsatte verksamheten). Längd 37,5, bredd 46 cm.

Fötter saknas, anlupet glas, försilvringen nött.

Bordsplateauer bestående av upp till sex eller nio delar är kända även stämplade av J G Ahlgren (foto i Nordiska museet).