157
1115401

TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Caspar Liendenberg, Stockholm 1768, rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Försilvrad mässing. Fatet stämplat "FÖRSILFV", "STOCKHOLM", "LIENDENBERG" (Caspar Christian L. privilegium av hallrätten att tillverka vissa metallarbeten 11/7 1745, död trol. 1768, änkan, död 1782, fortsatte verksamheten), samt stämplad med bokstaven A, en stjärna och på ovansidan stämpeln för argent haché. Terrinen med mästarstämpeln, stadsstämpel, samt stämplarna för argent haché och siffran 6 (årssiffra för 1768). Locket med stämpeln för argent haché. Terrinen med fyra bladformade fötter och handtag. Fatets längd 33 cm. Total höjd 20 cm.

Försilvring ställvis sliten, lockknopp sengustaviansk. Bristningar. Lagningar.