20
1106695

OBELISKER, ett par, fajans. Rörstrand märkta Stockholm, 1700-tal.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 620 - 1 800 EUR
1 710 - 1 900 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter holländsk modell. Målad dekor i starkeldsblått av frukter och bär samt med snäckformationer och akantusblad runt sockeln. Höjd 34,5 cm.

Lagade.

Jämför snarlika ur Nationalmuseumssamlingar, varav en signerad Erik Wahlberg. Rörstrand 1740-tal.

Dahlbäck-Lutterman, Helena; Svensk porslin. Fajans, porslin och flintgods. Jämför snarlika avbildade på sid 28.