Madeleine Pyk – en samling F769
21
1106848

TALLRIK, fajans. Rörstrand, Stockholm 15/3 1745.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkt F, vilket är signaturen från någon av bröderna Fahlström. Samt med prisangivelsen 12 dlt kmt dussinet. Oktagonal, dekor i bianco sopra bianco runt brämet och med monogram under adlig krona. Diameter 23 cm.

Lagad, nagg, krackelyr.

Jämför tallrik från denna servis i samlingarna på Nationalmuseum, Stockholm.

Baeckström, Arvid; Rörstrand och dess tillverkningar 1726-1926. Jämför med tallrik avbildad på sid 37.

En av de tidigaste exemplen på Bianco Sopra Bianco tekniken.