20
1106695
OBELISKER, ett par, fajans. Rörstrand märkta Stockholm, 1700-tal.
Obelisker, ett par, fajans. rörstrand märkta stockholm, 1700 tal

Efter holländsk modell. Målad dekor i starkeldsblått av frukter och bär samt med snäckformationer och akantusblad runt sockeln. Höjd 34,5 cm.

Lagade.

Utropspris:

18 000 - 20 000 SEK

1 727 - 1 919 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK

Jämför snarlika ur Nationalmuseumssamlingar, varav en signerad Erik Wahlberg. Rörstrand 1740-tal.

Dahlbäck-Lutterman, Helena; Svensk porslin. Fajans, porslin och flintgods. Jämför snarlika avbildade på sid 28.

Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02