Efter holländsk modell. Målad dekor i starkeldsblått av frukter och bär samt med snäckformationer och akantusblad runt sockeln. Höjd 34,5 cm.
Lagade.
Jämför snarlika ur Nationalmuseumssamlingar, varav en signerad Erik Wahlberg. Rörstrand 1740-tal.
Dahlbäck-Lutterman, Helena; Svensk porslin. Fajans, porslin och flintgods. Jämför snarlika avbildade på sid 28.