1115425

Gustaf Möllenborg, coasters, fyra stycken, silver, Stockholm 1825.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Pålagd dekor av liggande gripar och palmetter. Undertill stämplat vapen för ätten af Ugglas. Diameter 12,5 cm, total vikt 990 gram.

Bristningar.

Proveniens

Greve Gustaf af Ugglas (1784-1853) till Forsmark mfl bruk. Hans bouppteckning 1853 upptar i huset i Stockholm vid Drottninggatan "12 arbetade Bouteille brickor uti ett fodral ___223 1/2" [lod]