1106750

Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Invändigt förgyllda, runda, på tre bladfötter, parställda bladhänklar samt runt mynningen bandstav. Diameter 7 cm, bredd 11 cm, höjd 5 cm, total vikt 135 gram. Ett par förgyllda saltspadar av G Möllenborg, Sthlm 1942, medföljer.

Fotanfanger samt ett par hänklar något intryckta.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 351, 352.

Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, katalognr 312, 313 (F.S. 351, 352) sid 178, plansch 99