1106750
Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko.
Jonas berg, saltkar, ett par, silver, stockholm 1781. rokoko

Invändigt förgyllda, runda, på tre bladfötter, parställda bladhänklar samt runt mynningen bandstav. Diameter 7 cm, bredd 11 cm, höjd 5 cm, total vikt 135 gram. Ett par förgyllda saltspadar av G Möllenborg, Sthlm 1942, medföljer.

Fotanfanger samt ett par hänklar något intryckta.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 399 - 2 879 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 351, 352.

Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, katalognr 312, 313 (F.S. 351, 352) sid 178, plansch 99

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22