56
1115399

KARAFF samt STARKVINSGLAS, sex stycken. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Graverad och slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, inramat av sädesax och voluter, slipade oliver och pärlbård. Numrerade å undersidan. Höjd karaff 30,5 cm. Höjd glas circa 12,2 cm.

Nagg.

Ulrica Rudling, "Anders Spolander-mästarsliparen som gjorde bruket känt", sid. 37-43, i: Reijmyre Glasbruk, red. Gunnel Mörkfors, Värnamo 2010