56
1115399
KARAFF samt STARKVINSGLAS, sex stycken. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.
Karaff samt starkvinsglas, sex stycken. reijmyre glasbruk, 1810 tal, graverade av anders spolander

Graverad och slipad dekor av Karl XIII:s krönta monogram, inramat av sädesax och voluter, slipade oliver och pärlbård. Numrerade å undersidan. Höjd karaff 30,5 cm. Höjd glas circa 12,2 cm.

Nagg.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

768 - 960 EUR

Klubbat pris:
7 500 SEK

Ulrica Rudling, "Anders Spolander-mästarsliparen som gjorde bruket känt", sid. 37-43, i: Reijmyre Glasbruk, red. Gunnel Mörkfors, Värnamo 2010

Kontakta specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02