69
1106578

STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
438 - 526 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Svartmålad och bronserad. Skuren dekor. Balusterformad ryggbricka. Svarvat H-kryss. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 50, höjd ca 102 cm.

Maskstungen. Skador.