69
1106578
STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Stol, svensk rokoko, 1700 talets andra hälft

Svartmålad och bronserad. Skuren dekor. Balusterformad ryggbricka. Svarvat H-kryss. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 50, höjd ca 102 cm.

Maskstungen. Skador.

Utropspris:

5 000 - 6 000 SEK

480 - 576 EUR

Klubbat pris:
8 500 SEK
Kontakta specialist
Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14