70
1106927

STOL, tillskriven Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustaviansk.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Efter engelsk förebild. Gråmålad. Skuren dekor. Oval ryggbricka med radierande spjälor samt räfflad medaljong med pärlstav. Räfflade ben med H-kryss. Lös stoppad sits. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 89 cm.

Smärre slitage, obetydliga skador, färgbortfall och obetydligt maskstungen.

Marshall Lagerquist, Svenska stolar efter holländsk-engelska förebilder, 1946, jämför bild 55-56 och 96.
Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, Stockholm 1935, del III, sid. 125, jämför identisk stol av Jakob Malmsten.

Jämför med stol i Nordiska Museets samlingar. Design efter de brittiska arkitekterna Robert Adam eller George Heppelwhite.