76
1106677
VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut.
VÄggpendyl, av johan gustaf anjou, gustaviansk, 1700 talets slut

Förgyllt och bronserat trä. Krönande bandrosett. Urhus omgivet av lagerfestoner. Vitlackerad urtavla märkt "Anjou Stockholm" (urmakare i Stockholm 1779). Höjd 86, bredd 55 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Urtavla med färgbortfall.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 152 - 1 440 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37