77
1106632
GOLVUR, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Golvur, gustavianskt stockholmsarbete, 1700 talets slut

Grönmålat, förgyllt och bronserat. Vitlackerad urtavla. Snidad dekor av rosengirlanger och lagerstav. Höjd 231 cm. Pendel, två mässingsskodda lod, samt vev medföljer.

Senare konsolformade fötter. Dekordelel av krön saknas. Urtavla med färgbortfall. Ej funktionstestad. Torrsprickor.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 399 - 2 879 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37