78
1106577
SPEGEL, av Joseph Schürer dy (privilegium i Stockholm 1769, död 1785), rokoko/gustaviansk, daterad 1771
Gustaviansk, daterad 1771
Gustaviansk, daterad 1771
Gustaviansk, daterad 1771
Gustaviansk, daterad 1771
Gustaviansk, daterad 1771
Gustaviansk, daterad 1771

Förgylld, bronserad och blåmålad. Krön med musselformation och lagergirlanger. Märkt IS under krona. Med Stockholm hallstämpel 1771. Höjd 139, bredd 58 cm.

Senare glas.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 399 - 2 879 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37