78
1106577

SPEGEL, av Joseph Schürer dy (privilegium i Stockholm 1769, död 1785), rokoko/gustaviansk, daterad 1771

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld, bronserad och blåmålad. Krön med musselformation och lagergirlanger. Märkt IS under krona. Med Stockholm hallstämpel 1771. Höjd 139, bredd 58 cm.

Senare glas.