10
1182916

MATTA, gobelängteknik, ca 561-564,5 x 354-360 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Grön botten med stort polykromt spaljémönster med rosor och andra blommor. Bred ljusbrun bård med stor blomranka. Fodrad.

Blekt. Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, missfärgningar, skador, stora hål, många bristningar, ivävningar, lagningar. Delar av bården senare, sidorna med skador.