114
1188174

LEKHYTOS, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring sent 400-tal f. Kr.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Balusterform med dekor av man i samtal med stående figur, flankerad av två ryttare till häst. Höjd. 21,5 cm.

Restaurerad, kompletterad, har varit i flera bitar, hänkel saknas. Slitage.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.