116
1187717

KYLIX, lergods. Attisk, svart-figurig, troligen omkring 520-510 f. Kr.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Dekor av svartfigurer i procession med stiliserade vinrankor. Längd 22,5 med hänklar. Höjd 7 cm.

Lagad, har varit i flera delar, nagg, repor i godset.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.