123
1187706

SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 200 f.Kr.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Stående mansfigur med cape, klara röda färgpigment vid fötter och hår. Platt baksida med urgröpning i ryggen. Höjd 28 cm. Monterad på ställ. Höjd med ställ 32 cm.

Rester av bemålning, lagningar, avslag vid hand och fötter. Slitage.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, Archeologie, 200 E 71st Street, New York, N. Y. 10021.

Compare similar in the Collection of the Metropolitan Museum, New York, Accession Number:13.227.14.