124
1187714

SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, troligen omkring 200 f. Kr.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris

Stående kvinnofigur med oljekrus samt spegel ihanden. Modellerad med krans i håret samt klädd i svepande dräkt. Delvis bemålad i färgerna rött, blått, vitt, rosa och svart. Öppning i rygg. Höjd 47 cm.

Restaurerad, nagg, skador, retuscher.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, New York, 200 East 71st Street, New York, New York, 10021. 11 maj 1990.