125
1187710

SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, Grekland, Canosa, troligen cirka 200 f. Kr.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Stående mansfigur med hjälm och knäskydd. Bemålad i en naturalistisk hudton samt i blått vid hjälm och knäskydd. Höjd 24 cm. Monterad på ställ, höjd med ställ 26,5 cm.

Färgbortfall, lagningar.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, Archeologie, May 5th 1990. Document from Nina Borowski accompanies the piece.