127
1187692

SKULPTUR av EROS, terrakotta. Hellenistisk, Canossa, troligen 200 e.kr.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Stående yngling med hårknut föreställande Eros. Målad med blont hår. svagt rosatona hudfärg. Skåror i ryggen. Höjd 29 cm. Monterad på ställ. Höjd med ställ 31 cm.

Restaurerad, bränningsskador, fot skadad, färgbortfall, retuscher, kompletteringar.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, Archeologie, October, 5th 1987. Reciept accompanies the piece.

Compare similar in the collection of Metropolitan Museum, Accession Number:10.210.100.