128
1187694

SKULPTUR, terracotta. Grekiskt, attisk, troligen 500-200 f. Kr.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Stående musa med foten på amfora. Höjd 30,5 cm.

Restaurerad, kompletterad, hål i ryggen, nagg, spår av bemålning.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Compare similar in the collection of Metropolitan Museum, Accession Number:10.210.100.