146
1182728

AMPEL, för tre ljus, svensk empire, 1800-talets början.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt patinerad plåt. Ljusarmar i form av örnhuvuden. Höjd 69 cm.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.