147
1182732

MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vinklade ben av järnplåt, rund skiva av svart granit med iläggsskivor fanerade med mahogny. Total längd 222 cm, bredd 110 cm, höjd 73 cm.

Smärre slitage, träskivorna lite ostadiga, en sammanfogande träbricka saknas.

Tilläggslista

Formgivet av Per Öberg Arkitektkontor.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection