149
1182736

BORD, Karl Johan, 1820-40-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Fanerat med mahogny. Tredelad fot med skulpterade delfiner. delvis förgyllda och mörkpatinerade. Elipsformad skiva med längd 126, bredd 84, höjd 76,5 cm. Tot längd inkl. senare iläggsskiva 168 cm.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.