177
1182795

BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Förgylld brons och vit marmor, samt figurrelief av bisquit flankerad av putti. Urhus uppburet av kolonner. Vitemaljerad urtavla signerad "LE ROY PALAIS ÉGALITÉ" (troligen Bazile-Charles Le Roy (1765-1839 Paris). Längd 47, bredd 19, höjd 75 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Dekordelar saknas ställvis, små marmornagg. Lös glaslucka på urverkets baksida.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.