Fyra rutor. Ljust terrakottafärgad botten med polykrom blommedaljong och hörnornament. Gul bård med pärlmönster. Fodrad.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar. En kortsida med senare ytterbård.
Inköpt på Stockholms Auktionsverk 3/12-1992.