188
1209893

MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 230 x 59 cm (samt sidorna med 7-8 cm tyg).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Fyra rutor. Ljust terrakottafärgad botten med polykrom blommedaljong och hörnornament. Gul bård med pärlmönster. Fodrad.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar. En kortsida med senare ytterbård.

Proveniens

Inköpt på Stockholms Auktionsverk 3/12-1992.