42
1207929

MATTA, semiantik Östeuropeisk sannolikt, ca 173-175 x 112-116 cm.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Mörkbrun botten med tre stora polykroma sammanhängande medaljonger, stiliserade fåglar, djur och blommor samt ett ramverk vid långsidorna. Smal benvit huvudbård med blommönster.

Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med obetydliga trampveck, något skadade kortsidor.