44
1182884

SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 730 - 6 690 EUR
6 510 - 7 590 USD
Klubbat pris

Lackerat och bronserat med dekor av landskap och figurer. Beslag av mässing. Dörrpar framför två lådor. Längd 99, bredd 47, höjd 81 cm. Ställets längd 104, bredd 55, höjd 84 cm. Total höjd 165 cm. Tre lådor från skåpet har använts för att bygga en senare byrå, med längd djup 79, bredd 34, höjd 67 cm.

Omarbetat. Slitage, torksprickor, retuscher.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.