55
1182876

MATTA, gobelängteknik, ca 415,5-419 x 392-396 cm, Aubusson, Frankrike, Louis Philippe epoken, omkring 1840.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Ljust brunmelerad botten med polykroma slingrande blom- och bladrankor. Bred mörkbrun huvudbård med stor akantusrankor. Fodrad.

Avkortad och ihopsydd. Slitage, ställvis hårt. Något smutsig, fläckar, skador, hål, revor, lagningar, ivävningar. Huvudbården med stor ivävning, senare sekundärbårder.

Proveniens

Galerie Chevalier, Paris.