Ljust brunmelerad botten med polykroma slingrande blom- och bladrankor. Bred mörkbrun huvudbård med stor akantusrankor. Fodrad.
Avkortad och ihopsydd. Slitage, ställvis hårt. Något smutsig, fläckar, skador, hål, revor, lagningar, ivävningar. Huvudbården med stor ivävning, senare sekundärbårder.
Galerie Chevalier, Paris.