80
1182953

Hans Isaksson

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Hans Isaksson
(Sverige, Född 1962)

Still #26

Emaljfärg på tenn. Signerad och daterad 2008. Längd 10 cm. Box i akrylglas 10,5 x 12 cm.

Proveniens

Björkholmen Gallery, Stockholm.
The Jan Eric Löwenadler Collection.

Konstnären Hans Isaksson föddes 1962 i Kiruna. Han utbildade sig på Konstfack och tog år 2000 en Master in Fine Arts. Isaksson arbetar med skulptur där han i en slags förvrängd hyperrealism främst avbildar objekt ur människans vardag såsom popcorn, borttappade handskar, fruktskal m.m. Isaksson representeras av Roger Björkholmen Gallery, Stockholm.