84
1182816

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

Bord, modell 961, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut.

Mahogny, skivan med kantsarg, brännmärkt Josef Frank Svenskt Tenn, höjd 47 cm, längd 80 cm, bredd 40 cm.

Smärre slitage. Sargen med spricka.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection

Formgivare