88
1182949

HJÄLMMASK, Antilop (Adoné), bemålat trä, höjd 116 cm, Kurumba folket, Mali, 1900-talets andra hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris

Måtten inklusive 15 cm montering. Dekor av rutor, linjer och prickar. Ej ceremoniellt använd.

Ställvis färgbortfall, skador, sprickor. Eventuellt är hornen lagade.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.