199
1338229

Royal Copenhagen, "Musselmalet" servis, porslin, 39 delar, Danmark, olika tillverkningsår, från ca 1900 och framåt.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

4 kaffekoppar med fat (två fat andrasortering, tre extra fat, andrasortering)
3 askfat
1 cigarettkopp
2 assietter (diam 14,5 och 16 cm)
1 större fat (diam 36 cm, andrasortering)
1 skål (diam 21 cm, annan tillverkare, nagg)
1 skål (diam 20,4 cm)
1 skål (diam 23,4 cm)
7 tallrikar (diam ca 25 cm, en andrasortering)
2 tallrikar (diam 24,5 cm, en med nagg)
12 tallrikar (diam 22 cm, fyra andrasortering, tre med nagg)
1 kakfat (kantspricka)
1 tekanna (pipen med mynningsnagg)
1 kaffekanna (höjd 28 cm)
1 mjölkkanna

Proveniens

Olle Emanuelsson Collection