200
1338184

Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.

Konsolbord, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustavianskt.

Förgyllt och bronserat. Rikt skuren dekor med geometrisk löpande dekor och pärlstav. Kragade kannelerade ben. Skiva av röd kalksten. Längd 85 cm, bredd 47 cm, höjd 81 cm.

Senare skiva, omarbetat. Kompletterad.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris:
18 000 SEK
Proveniens

Olle Emanuelsson Collection

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61