54
1338320

Fulvio Bianconi

(Italien, 1915-1996)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Fulvio Bianconi
(Italien, 1915-1996)

vas, Pezzato, Venini Murano, Italien 1950-60-tal.

Dekor av rutmönster i blått, rött, grönt och röktonat glas, etsad rund signatur venini murano ITALY (otydligt). Höjd 10 cm.

Proveniens

Olle Emanuelsson Collection