Arne Jones E1299
104
1408831

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 490 - 11 400 EUR
10 900 - 13 000 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Josef Frank

Skåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2215, efter 1985.

Tio olika stora lådor, fanerad med masurbjörk och padouk, på hög benställning, draghandtag av mässing. Brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn, höjd 132 cm, bredd 80 cm, djup 35,5 cm.

Formgivare