Kan inte nå servern

Made in Sweden H064

 
249 föremål
104. Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2215, efter 1985.
104. Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2215, efter 1985.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
105. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 245 x 168 cm, signerad RC.
105. Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 245 x 168 cm, signerad RC.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. fåtöljer 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal, Swedish Modern.
109. fåtöljer 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal, Swedish Modern.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
111. vas, Gustavsbergs studio 1961.
111. vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
112. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
112. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
116. Mårten Andersson, Utan titel.
116. Mårten Andersson, Utan titel.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
117. Ulf Trotzig, "I skogen".
117. Ulf Trotzig, "I skogen".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
118. Torsten Renqvist, Myror.
118. Torsten Renqvist, Myror.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
119. Madeleine Pyk, "Turné Cirkus Olympia".
119. Madeleine Pyk, "Turné Cirkus Olympia".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
120. Bjärnums Slöjdfabrik, vilstolar 1 par, Sverige 1940-50-tal.
120. Bjärnums Slöjdfabrik, vilstolar 1 par, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. Bergboms, golvlampa, Swedish Modern, 1950-tal.
121. Bergboms, golvlampa, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
122. Skrivbord, Swedish Modern, 1940-tal.
122. Skrivbord, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
124. Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.
124. Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
126. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
129. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 46700.
129. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 46700.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
130. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
130. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
131. "En Sommarsaga".
131. "En Sommarsaga".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
132. Idun, ungdomens och fruktbarhetens gudinna.
132. Idun, ungdomens och fruktbarhetens gudinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
133. Isaac Grünewald, Den gröna fåtöljen.
133. Isaac Grünewald, Den gröna fåtöljen.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
135. Åke Lange, "Ingrid Bergman", 1935.
135. Åke Lange, "Ingrid Bergman", 1935.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
137. Max Walter Svanberg, Utan titel.
137. Max Walter Svanberg, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
138. Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965.
138. Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
142. Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal.
142. Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
143. Täcke, rya, ca 182,5 x 138 cm, Sverige - Finland, daterad 1787.
143. Täcke, rya, ca 182,5 x 138 cm, Sverige - Finland, daterad 1787.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
151. Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.
151. Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-tal.
152. Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
157. matta, rölakan, ca 240 x 158 cm, signerad JLH IMV.
157. matta, rölakan, ca 240 x 158 cm, signerad JLH IMV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
159. Matta, rölakan, ca 255 x 162 cm, signerad B (Bohusslöjd).
159. Matta, rölakan, ca 255 x 162 cm, signerad B (Bohusslöjd).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
160. matta rölakan, ca 271,5 x 163 cm, signerad KP.
160. matta rölakan, ca 271,5 x 163 cm, signerad KP.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
162. Matta, gobelängteknik och rölakan, ca 243 x 169 cm,  signerad GN.
162. Matta, gobelängteknik och rölakan, ca 243 x 169 cm, signerad GN.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.
164. Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
168. Josef Frank, papperskorg, Firma Svenskt Tenn.
168. Josef Frank, papperskorg, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
169. Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt.
169. Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark.
170. Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
171. Josef Frank, soffbord "2139", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
171. Josef Frank, soffbord "2139", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
173. Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
173. Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
174. Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International.
174. Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
175. Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1938.
175. Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1938.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
179. Eva Löfdahl, "Modell F".
179. Eva Löfdahl, "Modell F".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
180. Jan Håfström, Utan titel.
180. Jan Håfström, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
181. Elis Eriksson, "jag är ett ombud..".
181. Elis Eriksson, "jag är ett ombud..".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
182. Jan Svenungsson, "New York".
182. Jan Svenungsson, "New York".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
183. Jan Svenungsson, "Leningrad".
183. Jan Svenungsson, "Leningrad".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
184. Alan Uglow, "Equator Series #2".
184. Alan Uglow, "Equator Series #2".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
189. Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.
189. Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
191. Melin & Österlin (M&Ö), ”Tallriken”.
191. Melin & Österlin (M&Ö), ”Tallriken”.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
192. Alan E Cober, Utan titel.
192. Alan E Cober, Utan titel.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
193. Eva Zettervall, Porträtt med röd kappa.
193. Eva Zettervall, Porträtt med röd kappa.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. Eva Löfdahl, Utan titel.
194. Eva Löfdahl, Utan titel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
195. Jan Håfström, "Station Z II".
195. Jan Håfström, "Station Z II".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
196. "Naturalis XXXXI", 1987.
196. "Naturalis XXXXI", 1987.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. Urban Engström, "Osthyvel".
199. Urban Engström, "Osthyvel".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
200. Ulf Rollof, "Manual för bälg Nr. 9".
200. Ulf Rollof, "Manual för bälg Nr. 9".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
201. Utan titel.
201. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
202. Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".
202. Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
203. Jasper Morrison, sidobord, SCP, England.
203. Jasper Morrison, sidobord, SCP, England.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK