Kan inte nå servern

Made in Sweden H064

 
249 föremål
231. Utställningsaffisch, "3 års inköp, Moderna Museet", 1963.
231. Utställningsaffisch, "3 års inköp, Moderna Museet", 1963.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
251. Arkitektlampa, möjligen Asea, 1900-talets mitt.
251. Arkitektlampa, möjligen Asea, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
210. Kay Bojesen, lunnefågel Danmark, 1900-talets mitt.
210. Kay Bojesen, lunnefågel Danmark, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
400 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
212. Karaff med 5 seltersglas, glas, Sverige ca 1850.
212. Karaff med 5 seltersglas, glas, Sverige ca 1850.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
247. Bruno Gecchelin, bordslampa,"Ring", Arteluce, Italien.
247. Bruno Gecchelin, bordslampa,"Ring", Arteluce, Italien.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
229. Evert Lundquist, "Spaden".
229. Evert Lundquist, "Spaden".
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
244. Ulf Hanses, två bilar samt en penna, Playsam.
244. Ulf Hanses, två bilar samt en penna, Playsam.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
222. Bordslampa, funkis, Sverige 1930-tal.
222. Bordslampa, funkis, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
242. Richard Sapper, bordslampa "Tolomeo", Artemide, Italien.
242. Richard Sapper, bordslampa "Tolomeo", Artemide, Italien.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
235. Dopkass, näver, Dalarna, sent 1800-tal.
235. Dopkass, näver, Dalarna, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
246. bälgkamera, i etui för Kodak, USA 1930-tal.
246. bälgkamera, i etui för Kodak, USA 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
203. Jasper Morrison, sidobord, SCP, England.
203. Jasper Morrison, sidobord, SCP, England.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
236. Tapio Wirkkala, puukko/ kniv, Hackman, Finland, efter 1961.
236. Tapio Wirkkala, puukko/ kniv, Hackman, Finland, efter 1961.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
170. Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark.
170. Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
227. Evert Lundquist, "Mannen i solen".
227. Evert Lundquist, "Mannen i solen".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
191. Melin & Österlin (M&Ö), ”Tallriken”.
191. Melin & Österlin (M&Ö), ”Tallriken”.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
201. Utan titel.
201. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
220. Evert Lundquist, "Bordet med glaset".
220. Evert Lundquist, "Bordet med glaset".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
228. Evert Lundquist, "Den svarta fågeln".
228. Evert Lundquist, "Den svarta fågeln".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
232. Evert Lundquist, "Vid fönstret (Genom porten)".
232. Evert Lundquist, "Vid fönstret (Genom porten)".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
200. Ulf Rollof, "Manual för bälg Nr. 9".
200. Ulf Rollof, "Manual för bälg Nr. 9".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
194. Eva Löfdahl, Utan titel.
194. Eva Löfdahl, Utan titel.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
221. Hans J. Wegner, karmstol "JH-513", Johannes Hansen, Danmark.
221. Hans J. Wegner, karmstol "JH-513", Johannes Hansen, Danmark.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
205. Martin Jämtlid, vägghylla / skåp, 1993.
205. Martin Jämtlid, vägghylla / skåp, 1993.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
182. Jan Svenungsson, "New York".
182. Jan Svenungsson, "New York".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
168. Josef Frank, papperskorg, Firma Svenskt Tenn.
168. Josef Frank, papperskorg, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
24. Carl Malmsten, golvlampa, "Staken", 1900-talets mitt.
24. Carl Malmsten, golvlampa, "Staken", 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
74. sockerskål.
74. sockerskål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
249. Porträttmedaljong, Carl von Linné, brons och svärtat trä.
249. Porträttmedaljong, Carl von Linné, brons och svärtat trä.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
189. Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.
189. Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
128. Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
230. Sture Johannesson, "Andrée will take a trip!".
230. Sture Johannesson, "Andrée will take a trip!".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
80. Ordförandeklubba.
80. Ordförandeklubba.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
192. Alan E Cober, Utan titel.
192. Alan E Cober, Utan titel.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
183. Jan Svenungsson, "Leningrad".
183. Jan Svenungsson, "Leningrad".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
199. Urban Engström, "Osthyvel".
199. Urban Engström, "Osthyvel".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
223. vas, brons, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.
223. vas, brons, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass",  ca 195 x 132 cm.
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass", ca 195 x 132 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
127. Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
218. "Söndageftermiddagskaffe hos vännen Carl".
218. "Söndageftermiddagskaffe hos vännen Carl".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
110. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
202. Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".
202. Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
233. Svensk konstnär, omkring 1820, "Nils von Rosenstein" (1752-1824).
233. Svensk konstnär, omkring 1820, "Nils von Rosenstein" (1752-1824).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
173. Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
173. Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
113. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
195. Jan Håfström, "Station Z II".
195. Jan Håfström, "Station Z II".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. Jan Håfström, Utan titel.
180. Jan Håfström, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
219. Leander Engström, Pierrot.
219. Leander Engström, Pierrot.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
26. Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.
26. Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
39. Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.
39. Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
238. Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt.
238. Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
61. Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.
61. Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
164. Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.
164. Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
215. Ola Öhlin, Utan titel.
215. Ola Öhlin, Utan titel.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
51. Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".
51. Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
34. Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
34. Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK