208
1409218

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen, stolar, ett par, "Myran", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal.

stolar, ett par, "Myran", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal.

Plywood av teak, trebent benställning av aluminium, stämplade FH DANMARK. Höjd 77 cm, sitthöjd 44 cm

En med skada på rygg, smärre skador och slitage.

Utropspris:

2 500 - 3 000 SEK

236 - 284 EUR

240 - 288 USD

Klubbat pris:
1 200 SEK
Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60