207
1409173

Piero Fornasetti

(Italien, 1913-1988)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Piero Fornasetti
(Italien, 1913-1988)

Paraplyställ, Studio Fornasetti Milano, Italien.

Dekor av romerskt ekipage, kantlist av mässing, märkt undertill. Höjd 57 cm, diameter 26 cm.

Slitage. Märken.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Formgivare