173
1409130

Tore Ahlsén

(Sverige, 1906-1991)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Tore Ahlsén
(Sverige, 1906-1991)

golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.

Fot i gjutjärn, ljusarm i metall, skärm i vit textil, höjd 200 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Arkitekterna Erik och Tore Ahlsén, främst kända för Årsta Centrum i Stockholm, formgav också möbler och inredningar. Armaturen ”Pia-lampan” ritades omkring år 1940. Den ovanliga golvmodellen som genom sin karaktäristiska profil fick namnet "Napoleon vid Nilen" tillverkades på 1940-talet i en liten upplaga med gjuten bronsfot. Modellen formgavs ursprungligen av Tore Ahlsén för KF. NK övertog modellen då KF enligt uppgift ansåg att tillverkningskostnaderna blev för höga. Sedan 1970-talet tillverkar Gärsnäs golvlampan men nu med svart gjutjärnsfot.