203
1409108

Jasper Morrison

(Storbritannien, Född 1959)
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jasper Morrison
(Storbritannien, Född 1959)

sidobord, SCP, England.

Metallstomme, skiva av glas. Höjd 67 cm, diameter 34 cm.

Slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Sidobordet var den första av Morrisons modellen som kom i produktion hos SCP 1986. Det presenterades ursprungligen i Milano 1986 och är nu en del av SCP:s klassiska kollektion som lanserades i Milano 2015.