147
1419644

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)

taklampor 1 par, "Struten" modell 181, ateljé Lyktan, Åhus, 1950-60-tal.

Citrongult akrylglas, en ljuspunkt vardera, höjd 42 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestade.

När den unge konstnären Hans Bergström bestämmer sig för att låta sitt konstnärskap verka för en modern belysning i trettiotalets Sverige så kommer hans beslut att revolutionera svensk armaturtillverkning och synen på elektrisk belysning under de kommande decennierna. Hans Bergströms designhistoria sträcker sig från 1930-talets funktionalism mot 1940-talets Swedish Modern. När plasten träder in på 1950-talet så är han en av de första som implementerar det nya materialet i modern belysning. Redan som tjugoåring, innan examen från Konstindustriella skolan i Stockholm, har han presenterat sig som formgivare för Ystad Metall på Stockholmsutställningen 1930. Två år senare formger Bergström en ljuskrona till kyrkan i Iggesund som sitt examensarbete och därmed är hans kall som Sveriges första ljusarkitekt utstakad. Hans Bergström och hustrun Verna startar verkstaden ateljé Lyktan i Helsingborg 1934.
Kort efter andra världskrigets slut deltar Bergström flitigt på utställningar och genom Svenska Slöjdföreningens försorg har hans alster nått såväl USA som Sydafrika redan i mitten av 1940-talet. Ateljé lyktan som Hans och Verna har etablerat flyttar till Åhus och blir en för området viktig hantverksindustri, med ett fyrtiotal sömmerskor och metallarbetare, varifrån några av de främsta gördelmakarna är hämtade från Ystad Metall där Bergström tidigare tillskansat sig hantverksmässiga kunskaper. Vid samma tid etablerar paret också en kombinerad inredningsbutik och utställning i Kristianstad, ett skyltfönster mot omvärlden. Ljuset från ateljé Lyktan lyser som aldrig förr när fyrtiotalet närmar sig sitt slut och i samband med utställningen på Bonniers nya varuhus i New York 1949 uppmärksammas Bergströms armaturer för sin graciösa elegans. När hans armaturer ställs ut på Röhsska muséet i Göteborg 1952 är det av allt att döma första gången armaturer i spunnen plast visas för en publik. Nämnas i sammanhanget bör även tionde Triennalen i Milano 1954 där Bergström erhåller en guldmedalj för en av sina armaturer i akrylglas. Det är med ovannämnda landvinningar, uppmärksammade utställningar och nydanande belysningsprojekt som Hans Bergströms namn skall komma att växa även utanför landets gränser. Han är inte längre enbart en formgivare, han är ljusarkitekt. Åren från 1940-talet och fram till 1950-talets senare hälft kom därmed att bekräfta Hans Bergström som en av de främsta arkitekterna inom belysning samt även framhäva ateljé Lyktan som ett nordiskt belysningsföretag i framkant.